fbpx
Lajme

Fillon shiu në “Mushkërinë e Botës’, prej ditësh e shkatërruar nga flakët

Pylli i Amazonës prej disa ditësh është përfshirë nga flakët, të cilat kanë djegur një sipërfaqe të konsiderueshme të tij. Sipas mediave të huaja në disa zona të vogla kanë filluar reshjet e para por ende nuk kanë dhënë efekte që të shuajnë zjarrin që po djeg sipërfaqe të gjelbra prej disa ditësh.

Amazona është një nga thesaret më të pasura ekologjike të tokës. Pylli tropikal i Amazonës është sipërfaqja e gjelbër më e madhe në botë dhe quhet ndryshe si “Mushkëria e Botës”.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button