Lajme

Fixhi sekuestron superjahtin 300 mln dollarësh të oligarkut rus/ SHBA: Është pronë e atyre që mundësojnë regjimin rus

Në kuadër tw sanksioneve të marra ndaj shtetasve rusë që janë pranë presidentit Vladimir Putin, një jaht luksoz prej 300 milionë dollarësh në pronësi të oligarkut rus Suleiman Kerimov, është sekuestruar nga autoritetet në Fixhi.

Jahti luksoz, Amadea, i cili u ankorua në Lautoka kur u kap, është 105 metra i gjatë dhe ka tetë kabina, një sallon VIP dhe një helikopter.

Prokurorja e Përgjithshme e SHBA Merrick Garland tha se departamenti dëshiron të bëjë të qartë se nuk ka “nuk ka vend për t’u fshehur për pasuritë e kriminelëve që mundësojnë regjimin rus”.

Kerimov është pjesë-pronar i Gazpromit të Rusisë dhe një zyrtar i qeverisë ruse. Ai u përshkrua nga departamenti amerikan si pjesë e një grupi oligarkësh që “përfitojnë nga qeveria ruse përmes korrupsionit dhe aktivitetit të saj keqdashës në mbarë globin, duke përfshirë pushtimin e Krimesë”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close