Lajme

Florian Marku, shembulli që rrëzon rastin “Katsifa”: Krenar për Shqipërinë, por faleminderit grekëve

Kampioni i kickbox, Florian Marku ka dhënë mesazhe miqësie për dy vendet, Shqipërinë dhe Greqinë. Sportisti shqiptar, i cili ka jetuar dhe është stërvitur në Greqi për vite me radhë, thotë se është krenar që është nga Shqipëria, por shton se do të jetë gjithmonë mirënjohës ndaj grekëve që e ndihmuan të realizonte ëndrrën e tij.

Në një intervistë për portalin grek “gazzetta.gr”, Florian Marku thotë se një person nuk mundet që të prishë miqësinë mes dy popujve, duke iu referuar vrasjes nga policia të minoritarit grek Kostandino Kaçifa.

Prej sa vitesh jetoni në Greqi? A keni ndeshur ndonjëherë me racizëm ndaj jush? Cilat janë përvojat me miqtë tuaj?

Florian Marku: Unë jam nga Shqipëria. Nuk kam hasur kurrë në racizëm, kam qenë gjithmonë i mirëpritur në Greqi dhe Austri. Unë u rrita në Greqi. Familja ime jeton këtu. Kam filluar kampionatin në Greqi me mësues grekë, që janë si familja ime. Kurrë nuk e kam ndierë në Greqi faktin që jam nga një vend tjetër.

Me ndeshjet tuaja në kickbox, mendoni se do të bashkoni dy popujt?

Florian Marku: Ky është gjithmonë motivi im, t’u tregoj të gjithëve se nuk kemi asgjë për të ndarë. Kjo është dhe arsyeja pse unë ngre në ring dy flamujt (atë shqiptar dhe atë grek) pas një fitoreje.

Çfarë mesazhi doni të përcillni?

Florian Marku: Jam i lumtur që shumë grekë më kanë mbështetur në këtë rrugë. I falenderoj dhe u shpreh mirënjohjen time. Në Shqipëri ne kemi mësuar që të mos jemi mosmirënjohës ndaj atyre që na kanë ndihmuar, prandaj vazhdoj t’i falenderoj ata dhe të ngre flamurin shqiptar dhe grek.

Janë thënë deklarata ekstremiste për incidentin që ndodhi me minoritarin grek i cili u vra. Cila është pikëpamja juaj?

Florian Marku: Një shtet nuk mund të varet nga një person i vetëm dhe të ndryshojë mendimi i gjithë shoqërisë. Rrjedha e viteve ka treguar se ne jemi të kënaqur me njëri-tjetrin dhe nuk ka racizëm.

Mundet sporti të luftojë racizmin?

Florian Marku: Sporti mund të ndryshojë shumë gjëra dhe të ndikojë pozitivisht në një situatë.

A janë forcuar marrëdhëniet mes dy vendeve përgjatë viteve?

Florian Marku: Unë besoj se po. Unë jam nga Shqipëria, jam krenar për këtë, por nuk do të rresht kurrë së falenderuari Greqinë./Klan.al

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close