BotaLajme

Forcat ruse rrëmbejnë një tjetër politikan ukrainas

Forcat ruse dyshohet se kanë rrëmbyer një tjetër kryebashkiak dhe zëvendësin e tij. Lajmi është bërë publik nga ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba.

Sipas tij, Oleksandr Yakovlev, kryebashkiak i Skadovsk, një qytet port në rajonin Kherson të Ukrainës , dhe zëvendësi i tij, Yuri Palyukh, dyshohet se u kapën nga ushtria ruse.

“Pushtuesit rusë vazhdojnë të rrëmbejnë udhëheqësit lokalë të zgjedhur në mënyrë demokratike në Ukrainë. Kryetari i bashkisë së Skadovsk Oleksandr Yakovlyev dhe zëvendësi i tij Yurii Palyukh janë rrëmbyer sot.

Shtetet dhe organizatat ndërkombëtare duhet të kërkojnë që Rusia të lirojë menjëherë të gjithë zyrtarët ukrainas të rrëmbyer”, ka shkuar ministri i Jashtëm i Ukrainës.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close