fbpx
BotaLajme

FOTO/ Kaos në Itali dhe Francë nga shirat e rrëmbyeshëm

Italia veriore është goditur nga moti i ke. Ashtu siç autoritetet paralajmëruan, Piemonte mbetet zona më e goditur. Dy persona humbën jetën, ndërsa dy të tjerë raportohen të zhdukur.

Në pak orë reshjet e shiut shkaktuan rrëshqitje të tokë dhe përmbytje. Guvernatorët në Piemonte, Liguria, Alberto Cirio dhe Giovanni Toti, pasqyruan dëmtimet e shkaktuara nga kushtet e këqija atmosferike. Nga ana tjetër kryeministri Conte premtoi se do t’i kushtonte vëmendje maksimale. Gjendja e fatkeqësisë është konsideruar më problematike se ajo e viti ’94, ku për shkak të motit të keq u shkaktuan përmbytje, derdhje të lumenjve, rrëshqitje të dherave. Ndërkohë edhe Franca është po përballet me stuhi dhe përmbytje në jug-lindje të vendit, ku gjithashtu disa banesa janë dëmtuar Autoritetet në Francë raportojnë për persona  të zhdukur ndërsa, dy të tjerë humbën jetë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button