BotaLajme

Foto/ Nga shkrimtarja që iu bashkua ushtrisë, te mjekja dhe kitaristi, 10 nga jetët e zhdukura nga lufta e Putinit

Mes masakrës dhe kaosit, është e vështirë të gjurmosh të dhënat e numrit të të vdekurve, e lëre më të marrësh një pamje të vërtetë të njerëzve civilë mes 2000 ukrainasve që thuhet se janë vrarë në këtë luftë dhe numri i panjohur i zyrtarëve qeveritarë frikësohet se ‘janë ende nën zjarr dhe rrënoja”. Këto histori të vetëm dhjetë viktimave ofrojnë një pamje tragjike të njerëzimit të shkatërruar nga barbaria e Putinit…

Shkrimtarja Iryna Tsvila, 52 vjeçe, një shkrimtare dhe nënë e pesë fëmijëve, vdiq duke zmbrapsur tanket ruse ndërsa mbronte rrethinat e Kievit së bashku me bashkëshortin e saj Dmytro në ditën e dytë të pushtimit.

Ajo ishte oficerja e parë grua ukrainase e vrarë në luftë. Një veterane e Donbasit që luftonte në vitin 2014 kundër separatistëve pro-rusë, ajo ishte me Brigadën e Reagimit të Shpejtë të Gardës Kombëtare pasi deklaroi se po luftonte që vajzat dhe mbesat e saj ‘të lindnin në një Ukrainë të lirë’.

Me profesion mësuese, ajo ishte gjithashtu një fotografe e mprehtë dhe kopshtare. Librat e saj përfshinin një vëllim mbi kopshtin e saj të dashur me trëndafila dhe një koleksion kujtimesh nga vija e frontit. Një mik e përshkroi atë si ‘shumë të guximshme dhe të sjellshme’. Një tjetër komentoi në rrjetet sociale se i donte lulet dhe jetën.

 

 

Iryna

Akademiku
Oleg Amosov, 67 vjeç, ishte një ekonomist dhe profesor në Institutin e Administratës Publike në Universitetin Kombëtar Karazin Kharkiv. Të hënën e kaluar, ai u plagos rëndë gjatë bombardimeve të egra të zonave të banuara dhe vdiq të nesërmen. Universiteti i tij tha se ishte ‘thellësisht i pikëlluar’ nga humbja e një akademiku kaq të shquar, i cili drejtoi departamentin e teorisë ekonomike dhe financave publike.

“I përjetshëm kujtimi për të gjithë ata që u vranë gjatë ofensivës së pushtuesve rusë”, thuhej në të.

Oleg

Sportisti Yevhen Malyshev, 19 vjeç, ishte një skiator i suksesshëm i vrarë të martën ndërsa po luftonte për të ndaluar përparimin rus në Kharkiv.

Një anëtar i ekipit të të rinjve të Biathletes të Ukrainës, i cili mori pjesë në Lojërat Olimpike të Rinisë 2020, ai mbylli skitë e tij dy vjet më parë për të shërbyer në ushtri.

Vasyl Karlenko, nënkryetar i Federatës së Biatlonit të Ukrainës, e kujtoi atë si “të hapur, të ndershëm, miqësor dhe të drejtë me shumë shpresa për të ardhmen”.

E dashura e tij Ruslana Tkachenko, 19 vjeç, një biatlete, kishte planifikuar të jetonte me të pas dy muajsh.
“Kjo është një humbje shumë e rëndë – nuk mund ta përshkruaj dhimbjen tonë”, tha ajo. “Ai vdiq si një hero dhe do të mbetet përgjithmonë një hero për të gjithë ne në zemrat tona.”

Atleti Yevhen

Nëna Kateryna Rybak, 29 vjeçe, nënë e një vajze njëvjeçare të quajtur Liza, u vra kur shtëpia e saj në Zhytomyr, pothuajse 100 milje në perëndim të Kievit, u godit nga një raketë të martën mbrëma.

“Një minutë e pashë duke shkuar në dhomën e gjumit – një minutë më vonë nuk kishte asgjë”, tha bashkëshorti i saj inxhinier Oleg, 32 vjeç, i cili gërmoi furishëm nëpër rrënoja vetëm për ta gjetur të vdekur. “Shpresoj se ajo është në parajsë dhe gjithçka është e përsosur për të.”

Pasi një shpërthim i dytë goditi pranë ndërtesës së shkatërruar, ku ata jetonin me prindërit e saj, Oleg përdori dritën në telefonin e tij për të gjetur vajzën e tyre. “Ajo nuk po lëvizte, por unë i mora dorën dhe ajo filloi të qante – ishte tingulli më i bukur që kisha dëgjuar në jetën time”, tha ai.

Miqtë kanë ngritur një apel për donacione pasi familja ka mbetur pa asgjë. Kateryna ishte e diplomuar në fakultetin e minierave në Zhytomyr Politeknik, i cila shkroi: “Zemra jonë është thyer nga trishtimi dhe keqardhja. Vajzë e bukur, vajzë e ndritur, prehu në paqe.’

Kateryna

Humanisti Serge Zevlever, 62 vjeç, u qëllua për vdekje në Kiev – thuhet se nga një snajper çeçen – pasi doli jashtë një strehe me bomba pranë ndërtesës së lartë të banimit në kryeqytetin ukrainas, ku thjesht po qëndronte me gruan dhe djalin e tij.

I lindur në Ukrainë, ai kishte emigruar në Misuri në Shtetet e Bashkuara dhe ia kushtoi jetën e tij gjetjes së birësimeve mes familjeve amerikane për jetimët ukrainas, veçanërisht ata me nevoja të veçanta si sindroma Down.

Pasi vendosi më shumë se 3,500 jetimë në familje, 62-vjeçari me shtetësi të dyfishtë po përpiqej të finalizonte më shumë birësime kur u vra.
Vajza e tij, Alisa Sander, tha: “Ai e dinte se çfarë do të ndodhte nëse ata fëmijë nuk do të merreshin dhe nuk do t’u jepej një shtëpi e mirë. Ai luftoi për ata fëmijë, duke i trajtuar secilin si të tijin.”

Serge

Futbollisti Dmytro Martynenko, 25 vjeç, golashënuesi më i mirë i sezonit të kaluar për skuadrën e kategorisë së dytë FC Gostomel, u vra me nënën e tij kur blloku i tyre i banesave pranë Kievit u bombardua. Babai i tij mbijetoi dhe motra e tij shtatëvjeçare mbeti e plagosur duke luftuar për jetën.

Ai vinte nga një familje hebreje dhe kishte përfunduar negociatat për të luajtur futboll në Izrael. “Më bëri përshtypje ai – ai dukej një person shumë i arsimuar, inteligjent dhe i qetë”, tha agjenti i tij izraelit Yoav Elimelech. Vdekja e tij u njoftua në të njëjtën ditë kur Vitalii Sapylo, 21 vjeç, një portier i talentuar, u vra në një sulm ajror ndërsa shërbente si komandant tankesh.

Dmytro

Gruaja që vdiq duke kërkuar ilaçe për vëllain invalid
Maryna Fenina, e cila jetonte me vajzën dhe vëllanë e saj në Kharkiv, u vra ndërsa po merrte furnizime gjatë një bombardimi rus. Ajo mendohet se ka lënë strehën e saj për të gjetur ilaçe për vëllanë e saj, i cili është invalid.

Një ish-punonjëse hoteli, ajo iu bashkua misionit monitorues të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) – i vetmi organ ndërkombëtar që mbledh informacione nga të dyja anët e luftës – menjëherë pas mbërritjes së saj në Ukrainë tetë vjet më parë, kur konflikti me Rusinë filloi në Donbas.
“Ajo ishte një person i bukur”, tha Garik Chilingaryan, një mik dhe ish-koleg. Ajo ishte e dobishme, e sjellshme dhe e zgjuar. Të gjithë e donin shumë’.

OSBE tha se vdekja e saj ishte rezultat i ‘operacionit të paprovokuar ushtarak kundër Ukrainës’.
Ajo ishte anëtarja e dytë e saj që u vra nga dhuna ruse – një mjeke ndihmëse amerikane vdiq në një shpërthim në Donbas në 2017.

Maryna

Mjekja anesteziste
Marina Kalabina, një anesteziste në Qendrën për Kardiologjinë Pediatrike dhe Kardiokirurgjinë në Kiev, vdiq menjëherë kur makina e saj u sulmua të martën e kaluar.
Ajo ishte duke e çuar në spital nipin e saj Arsen, 14 vjeç, pasi ai ishte goditur në kokë nga predha.

Me një ironi të tmerrshme, ai ishte dërguar nga familja e tij nga shtëpia e tyre në periferi të Kievit në një fshat 50 milje larg për siguri, por ai ishte në rrugën e forcave pushtuese ruse.

Të dy u vranë dhe përpjekjet për të tërhequr trupat e tyre u vështirësuan nga luftimet.
Marina u kujtua nga një shoqe si ‘një grua me zemër të madhe’, ndërsa një tjetër kujtoi buzëqeshjen e saj gjithmonë të pranishme.

Më parë, ajo ka punuar në një spital fëmijësh në Krakov, Poloni, ku një koleg e përshkroi atë si “një person jashtëzakonisht i këndshëm dhe dashamirës i etur për të zgjeruar njohuritë e saj mjekësore”.

“Terroristët rusë i morën jetën një mjeku”, tha ministri i Shëndetësisë i Ukrainës, Viktor Liashko në rrjetet sociale. “Ne nuk do t’ju falim. Një prind u përgjigj: Nuk i mbaj dot lotët sepse fëmija im ka nevojë për ndihmën e njerëzve të tillë”.

Marina Kalabina

Piloti hero
Oleksandr Oksanchenko, 53 vjeç, një pilot akrobatik me famë botërore dhe një nga pilotët ‘top’ të forcave ajrore të Ukrainës, u qëllua mbi Kiev me avionin e tij luftarak Su-27 nga një sistem raketor rus në 48 orët e para të pushtimit.

Atij iu dha titulli pas vdekjes Hero i Ukrainës nga presidenti i vendit, i cili e përshëndeti atë si “një nga pilotët më të mirë luftarakë në botë”.

I njohur me emrin “Grey Wolf”, ai kënaqi turmat e shfaqjeve ajrore me shfaqjet e tij mahnitëse, duke përfshirë Tatuazhin Royal Ndërkombëtar të Ajrit të RAF Fairford në 2017, ku fitoi çmimin për demonstrimin më të mirë të përgjithshëm të fluturimit.

I martuar me dy vajza, ai kishte dalë nga pensioni për të mbrojtur vendin e tij, por pagoi çmimin përfundimtar.

Kitaristi Artem Komar, 23 vjeç, një përkthyes nga Kharkiv, ishte i diplomuar në universitetin e qytetit, i cili vdiq duke luftuar me Forcat e Mbrojtjes Territoriale. “Në luftën brutale të nisur nga agresori rus, luftëtarët e dritës, engjëjt tanë mbrojtës, po vdesin”, komentoi universiteti.

Ai donte të bëhej aktor dhe ishte një muzikant i mprehtë që luante kitarë bas në një grup rock të quajtur Airwalkers. Ata luajtën koncertin e tyre të dytë në dhjetor dhe po përgatisnin këngë për të marrë pjesë në një konkurs francez.

“Ai e donte kitarën bas dhe e luante shumë mirë”, tha këngëtarja e grupit Eugenia, ish-e dashura e tij. Ajo shtoi se ai ishte shumë i zgjuar, shumë i mençur. Të gjithë e donin atë’.

Kitaristi

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close