BotaLajme

FOTO/ Shokët e braktisën, komandanti e kërcënoi se do e qëllonte, ky është momenti kur ushtari rus i dorëzohet ukrainasve me gjithë tank në këmbim të 10 mijë USD dhe shtetësisë

Një ushtar rus ia ka dorëzuar veten dhe tankun e tij trupave ukrainase për një shpërblim prej 10,000 dollarësh (7,500 £) dhe një shans për nënshtetësi ukrainase.

Misha, një nga ushtarët pushtues të dyshuar të krimit të luftës Vladimir Putin, u dorëzua me një tank kryesor luftarak T-72B3 pasi dy shokët e tjerë të ekuipazhit ikën dhe oficeri i tij komandues e kërcënoi se do ta qëllonte.

Ministri ukrainas i Punëve të Brendshme Victor Andrusiv tha se Misha kishte kontaktuar policinë kombëtare të Ukrainës me telefon dhe kishte rregulluar një vend për t’u takuar.
Në këta telefona, ne dërgojmë rregullisht SMS se si të dorëzohen dhe dorëzojnë pajisjet.

“Disa ditë më parë na telefonoi Misha.
“Ne ia dorëzuam informacionin për të GUR MO [inteligjencës ushtarake ukrainase].

Misha tha se nuk kishte mbetur pothuajse asnjë ushqim, menaxhimi ushtarak është kaotik dhe praktikisht mungon. Demoralizimi është kolosal.
“Rusët po heqin dorë!”

Ushtria ukrainase zgjodhi një vend ku ushtari të dorëzohej dhe përdori një dron të pajisur me një kamerë për t’u siguruar që nuk ishte një pritë.
Forcat speciale ndaluan më pas Mishën, i cili u shtri me fytyrën poshtë me dorën lart teksa u dorëzua.

Andrusiv shtoi se ushtari rus do të kalojë pjesën e mbetur të luftës si i burgosur në ‘kushte të rehatshme me TV, telefon, kuzhinë dhe dush’.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close