fbpx
Lajme

FOTO-VIDEO\ Promovimi i librit: “Sazani Pararojë që s’fjeti” nga autori “Petrit Mënaj”

Sazani, pararoje qe sfjeti kurre. Eshte ky libri i autorit Petrit Menaj, promovuar ne nje dite historike si 76 vjetori i clirimit te ishullit te sazanit. Bashkejtues ne ishull,ish ushtarak ne Sazan, Petrit Menaj,sjell mes prozes dhe poezise,kujtimet e tij nder vite ne ishull. Kujtime qe vijne pas takimit qe vete autori ka patur me shoke te tij gjate viteve te jetuar nder vite.

Dhe padyshim pas shume viteve qe nuk i kishte takuar,pas disa bisedave te opara,nuk mungojne emocionet,cka bejne autorin te sjell ne liber gjithcka rreth kujtimeve te jetes ne ishull. Kujtime te sjella me nje pene te arte nga Petrit Menaj,mes prozes dhe poezise,kujtime qe jane te rendesishme, jo vetem per ish bashkejetuesit ne ishull, por padzshime dhe per te gjithe brezat, me qellimin qe historia dhe vlerat e ishullit te Sazanit te mos lihen ne harrese. Nje thirrje qe autori e sjelle dhe mes librit te tij, ndersa nuk i mungojne emocionet ne fjalen e tij.

Ish bashkejetues ,miq e shoke te cilet kane ndare vitet e tyre gjate jetes ne ishullin e sazanit, ndersa kane vleresuar botimin me te fundit te Petrit Menaj, kane theksuar se ky botim mbetet me vlera dhe rendesi per vete jeten ne ishull, por mbi te gjitha per te risjelle ne kujtese te te gjitheve, se ishulli ka qene opjese e rendesishme e jetes se tyre  Petrit Menaj sjell keshtu nje liber me vlera te rendesishme historike per jetesen ne ishull, nje thirrje qe vjen mes prozes dhe poezise per te mos lene ne harrese ishullin e Sazanit. Petrit Menaj sjell keshtu botimin e tij te radhes,ndersa ne krijmtarine e tij jan edhe nje sere veprash te tjera te rendesishme dhe me mjaft vlera.

 

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button