fbpx
Lajme

(FOTO) Zjarr i përmasave të mëdha në Devoll, 30 zjarrfikëse prej dy ditësh

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë prej dy ditësh masivin pyjor te Sulit. Burime nga bashkia e Devollit bëjnë të ditur se siperfaqja e djegur është e konsideruedhme pasi vatrat kanë qënë aktive prej dy ditësh. Mësohet se 30 forca zjarrfikse janë angazhuar duke punuar intesivisht për izolimin e vatrave ndërsa momentalisht qëndron aktive vetëm një vater.

Në një terren mjaft të vështirë, forcat zjarrfikse po bëjnë të mundur izolimin e vatres aktuale me mjete rrethanore pasi në brëndësi të pyllit nuk kanë mundur të depërtojnë mjetet zjarrfikse. Nga ana tjeter, burime bëjnë të ditur se ditën e djeshme ka pasur vatra zjarri edhe në fshatin Miras,në afërsi të kufirit, por është lokalizuar dhe fikur në bashkëpunim me forcat zjarrfikëse greke.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button