Lajme

Francë, ekstradohet torturuesi argjentinas që dha mësime në Universitetin e Sorbonës

Në fund, e vërteta ka triumfuar. Pas 35 vjetësh dhe një jete të rehatshme nën dritën e diellit të Parisit, ku jepte mësim si pedagog në Universitetin e Sorbonës, “ekzekutuesi” i diktaturës në Argjentinë u ekstradua në Argjentinë. Mario Sandoval, 66 vjeç, ish element aktiv i inteligjencës ushtarake, ka punuar në kuadër të ESMA, Shkolla e Mekanikës së Ushtrisë e cila u bë e njohur si një qendër torturash. Në fund të diktaturës, Sandoval u largua për në Francë, ku mori shtetësinë në vitin 1997 dhe u bë edhe këshilltar i ish presidentit Nikola Sarkozi. Por disa nga kolegët e tij të universitetit e njohën, e denoncuan dhe u arrestuan nga policia.”Ekzekutori” udhëhoqi një betejë të gjatë ligjore, duke mohuar identitetin e tij, duke akuzuar shtypin francez për orkestrimin e një mashtrimi, siç bëri ndaj kolegëve të tij që kërkuan dëbimin e Sandoval nga fakulteti. I.C./Shqiptarja.com

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: