Lajme

Francë/ Përmbytet kampi i azilkërkuesve shqiptarë, jetojnë në kushte çnjerëzore

Një kamp plot me shqiptarë është përmbytur nga shirat dhe ujërat e lumit Garonne në Toulouse të Francës. Përmbytja shkatërroi  kampin e improvizuar prej rreth pesëmbëdhjetë shqiptarësh në Toulouse në brigjet e lumit. Uji përmbyti dhe shkatërroi një pjesë të tendave që kishin ngritur. Ata janë kthyer për të jetuar pas shirave të rrëmbyeshëm por për ta kushtet e jetesës janë çnjerëzore, shkruajnë mediat franceze. 

Shërbimet shtetërore po monitorojnë nga afër situatën. Ndërsa autoritetet lokale bëjnë të ditur se shqiptarët nuk kanë bërë ende asnjë kërkesë për strehim.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close