Lajme

Fshehën 5 tonë kokainë brenda një ngarkese me banane në Spanjë, arrestohen 5 shqiptarë

Një bandë kriminale shqiptarësh që kontrabandonte 5 tonë kokainë të fshehur brenda një ngarkese banane u zbulua nga autoritetet spanjolle.

Si pasojë e operacionit u arrestuan 5 persona.

Droga u kontrabandua në portin e Malaga-s dhe më pas u kap pasi u transportua në një magazinë në një pronë industriale në Alicante. Ishte kapja më e madhe e kësaj lënde me origjinë në provincë.

Kokaina, e cila vinte nga Ekuadori në një ngarkesë banane, kishte një pastërti prej 87% dhe do të kishte vlerën e më shumë se 265 milionë eurove në treg.

Oficerët gjurmuan dy kamionë në të cilët transportohej droga dhe panë se mallrat po shkarkoheshin nga anëtarët e dyshuar të komplotit, të cilët mbanin veshje reflektuese për të pretenduar se ishin punëtorë të rregullt në zonë.

Sipas policisë, trafikantët e dyshuar të drogës kanë marrë masa ekstreme vëzhgimi. Ata ndërronin vazhdimisht vendbanimin e tyre, udhëtonin shpesh jashtë vendit dhe kishin kompani të ndryshme për të pastruar paratë e trafikut të drogës.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close