Lajme

Ftohtë dhe reshje, parashikimi i motit për ditën e sotme

Sipas meterologeve, fundjava pritet të jetë në ndikimin e kushteve atmosferike të paqëndueshme.

Moti parashikohet kryesisht i vranët por nuk do të mungojnë edhe intervale të shkurtëra kthjellimi.Reshjet e shiut do të jenë prezente të herëpasherëshme me intensitet të ulët deri mesatar kryesisht përgjatë vijës bregdetare.

Për shkak të depërtimit të masave ajrore më të ftohta pritet që në veri të vendit në lartësinë mbi 100 metra dhe në pjesën tjetër të vendit në lartësinë mbi 400-500 reshjet të jenë në formën e dëborës me intensitet të ulët.

Në zonat malore reshjet e borës pritet të fitojnë intensitet deri mesatar.

Era pritet të jetë nga verilindje- juglindje me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e hera-herës fiton shpejtësi deri në 15-18m/sek.

Ditet e fundit Shqiperia eshte perfshire nga renie temperaturash, ere, reshje shiu ne zonat e uleta dhe bore ne zonat malore.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close