Lajme

Gadishulli i Karaburunit vazhdon të jetë i “pushtuar” nga flakët

Për të pestën ditë më radhe kodrat në gadishullin e Karaburunit janë përfshirë nga flakët. Vatra e zjarrit vazhdojnë të jenë aktive, ndërsa punonjës të zonave të mbrojtura po luftojnë për fikjen e flakëve.

Bëhet e ditur se në ndihmë të zjarrfikëseve kanë shkuar edhe 40 forca të ushtrisë. Pamjet natën në video i përkasin zjarrit gjatë mbrëmjes së djeshme. Qindra hektarë me shkurre dhe pemë po digjen në këtë gadishull, ku situata vazhdon të jetë kritike.

Gjatë ditëve të fundit më problematike situata është paraqitur në Tragjas, ku harta e hapësirës së përfshirë nga flakët është zgjeruar. Vatra masive zjarri janë raportuar më herët edhe në Selenicë, në terrene të thella dhe të vështira.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: