Lajme

Gati për të vepruar/ SAS & marinsat amerikanë ‘trajnim për shpëtimin e Presidentit ukrainas Zelenskyy’

Komandot e SAS dhe forcat speciale amerikane po stërviten për shpëtimin me rrezik të lartë të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, thonë burimet.

Më shumë se 70 ushtarë elitë në Mbretërinë e Bashkuar thuhet se i janë bashkuar 150 Marinsabe SEAL të SHBA në një bazë të largët në Lituani për të komplotuar misionin e guximshëm të natës, shkruan The Sun.

Ata mendohet se po stërviten me ushtarë elitë ukrainas. Presidenti sfidues Zelenskyy ka refuzuar tashmë një ofertë shpëtimi të SHBA-së – duke thënë: “Kam nevojë për municion, jo për një udhëtim”.

Por situata është përkeqësuar dhe forcat speciale ruse Spetsnaz thuhet se synojnë presidentin 44-vjeçar. Një mision shpëtimi mund të nisë nëse ai e kërkon atë.

 

 

Një burim i lartë në Mbretërinë e Bashkuar tha: “Opsioni më i mundshëm i arsyeshëm mund të jetë zhvendosja e Zelenskyy nga Kievi, ku ai mund të merret. Ne kemi avionë, por distanca është kritike.” Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes tha: “Ne nuk komentojmë forcat speciale”.BW

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close