Lajme

Gënjenin fëmijët dhe i merrnin veshkat për t’i shitur 3,600 euro, shkatërrohet rrjeti i trafikantëve në Pakistan

Policia pakistaneze tha sot se ka shkatërruar një rrjet të trafikut të organeve njerëzore , duke gjurmuar një djalë 14-vjeçar, i cili ishte zhdukur prej disa javësh dhe u largua për vdekje pasi iu hoq veshka.

Trafikantët joshin viktimat e tyre të reja dhe të pambrojtura me premtimin e punëve fitimprurëse, përpara se të hiqnin organe të caktuara – kryesisht veshkat – të cilat i shitën deri në 900,000 rupi (3,600 euro).

“Vetëm kur e gjurmuam atë, zbuluam se pas zhdukjes së djalit qëndronte një operacion i trafikimit të organeve,” i tha AFP Rehan Anzoom , një zëdhënës i policisë për provincën Punjab qendror-lindor.

“Djali na tha se kur u zgjua një burrë arab ishte në një barelë pranë tij, kështu që ne besojmë se shumica e klientëve ishin të huaj, ” tha Anzoom, duke shtuar se gjashtë persona janë arrestuar.

Viktimat po dërgoheshin në një laborator sekret të transplantit të organeve në Rawalpindi, pranë kryeqytetit Islamabad.

Laboratorë të tillë klandestine në Pakistan në shumicën e rasteve nuk kanë pajisjet mjekësore ose ekspertizën e nevojshme për një transplant, dhe pacientët kanë vdekur atje nga komplikimet në të kaluarën.

“Jam mirënjohës që policia e gjeti atë në kohë, ” i tha AFP babai i djalit në Lahore, kryeqyteti i Punjabit, ku ai ishte zhdukur.

Policia tha se ende nuk i ka identifikuar mjekët e përfshirë në operacion.

Pakistani e ndaloi tregtinë e organeve njerëzore në vitin 2010, e cila dënohet maksimalisht me 10 vjet burg.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close