Lajme

Gjatë bastisjes u gjetën 600,000 euro/ Hetimet për korrupsion në Parlamentin Evropian, pranga dhe partnerit të eurodeputetes socialiste. Merrnin dhurata të majme nga…

Një hetim mbi dyshimet për korrupsion ka përfshirë Parlamentin Evropian.

Eurodeputetja socialiste greke Eva Kaili, e cila është një nga 14 nënkryetarët e Parlamentit Evropian, u shoqërua për t’u marrë në pyetje në Bruksel të premten në mbrëmje në lidhje me hetimin mbi korrupsionin e dyshuar që përfshin “një vend të Gjirit”, raportuan AFP dhe gazeta belge Le Soir, duke cituar prokurorinë.

Burime të Parlamentit Evropian i thanë Euronews.com se zyrës së Kailit i ishte vënë shiriti nga policia e Belgjikës, së bashku me zyrat e dy eurodeputetëve socialistë belgë, Maria Arena dhe Marc Tarabella.

Maria Arena mohoi çdo përfshirje të saj në këtë akuzë, dhe tha se hetimi po bëhej për asistenten e saj.

“Shiriti u vendos sepse ajo punoi për OJQ-në Fight Impunity, besoj, në vitin 2019”, tha Arena për Le Soir. “Nuk ka lidhje me faktin që ajo është asistentja ime”.

Mëngjesin e të premtes policia belge kishte arrestuar katër persona të tjerë për të njëjtin hetim.

Mediat në Greqi dhe Belgjikë raportuan se një nga katër të arrestuarit është partneri i eurodeputetes Kaili.

Partia socialiste greke PASOK, anëtare e së cilës është Kaili, njoftoi të premten në mbrëmje se e ishte “përjashtuar” nga anëtarësia.

Zyra e Prokurorisë Federale të Belgjikës tha se gjeti 600,000 euro para kesh dhe sekuestroi kompjuterë dhe telefona celularë në aksionin e të premtes. Gjatë bastisjes u kontrolluan gjithsej 14 vende.

“Për disa muaj, hetuesit e Policisë Gjyqësore Federale kanë dyshuar për një vend të Gjirit se ndikon në vendimet ekonomike dhe politike të Parlamentit Evropian, kjo bëhet duke paguar shuma të mëdha parash ose duke u ofruar dhurata të majme palëve të treta me rol të rëndësishëm politik dhe/ose pozicioni strategjik brenda Parlamentit Evropian”, thuhet në deklaratë.

Zyra e prokurorit nuk e përmendi vendin në qendër të hetimit. Deklarata e saj për shtyp i referohej vetëm një “shteti të Gjirit”. Le Soir e identifikoi vendin si Katar.

Përfituesit janë personalitete me “një pozicion të rëndësishëm politik dhe/ose strategjik” në Parlamentin Evropian.

Katërshja e arrestuar besohet se janë të gjithë shtetas italianë, mes tyre dhe partneri i Kailit, Francesco Giorgi, sipas agjencisë italiane të lajmeve ANSA.

Kaili, 44 vjeç, është një ish-prezantuese e televizionit grek dhe eurodeputete që nga viti 2014.

Të kontaktuara nga Euronews, shërbimet e shtypit të Parlamentit Evropian thanë se “Parlamenti Europian nuk komenton procedurat gjyqësore”.

“Si gjithmonë, Parlamenti Evropian bashkëpunon plotësisht me autoritetet kombëtare përgjegjëse. E njëjta gjë në këtë rast specifik,” shtuan ata.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close