Lajme

Gjendet e pajete atletja nga Kenia

Gjendet e vdekur në shtëpinë e saj, Agnes Tirop, dy herë medalistja e bronztë e Kampionatit të Botës. Dyshohet se 25-vjeçarja është vrarë nga bashkëshorti i saj, por ende nuk është zbardhur ngjarja. Atletja njihet për fitoren e medaljes së bronztë në Kampionatet e Botës më 2017 dhe 2019 në 10.000 metra.

Lajmin tragjik e konfirmoi kryetari i i Atletikës së Kenisë në rajonin e Najrobit, Barnaba Korir. Sipas mediave ndërkombëtare, Tirop u gjend e vdekur në shtëpinë e vet dhe besohet se ajo ishte t herur me t hikë në stomak nga bashkëshorti i vet.

“Tirop u gjend e vdekur në shtëpinë e vet në Iten, dyshohet se është therur nga bashkëshorti i vet. Ne ende jemi duke punuar për të zbuluar më shumë hollësi rreth v rasjes së saj”, ka thënë Komiteti i Atletikës në Kenia. Tirop e kishte vendosur një rekord botëror në 10 kilometra muajin e kaluar në Gjermani, duke me kohën 30:01. / Express

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: