Lajme

Gjykata e Apelit lë në fuqi dënimin për ish-zv/ministren Rovena Voda

Gjykata e Posaçme e Apelit vendosi këtë të mërkurë të lerë në fuqi dënimin me 1 vit e 3 muaj burg ish-zëvendësministren e Brendshme, Rovena Voda, për akuzën e ushtrimit të ndikimit të paligjshëm.

Në Prill të vitit që lanë pas, ajo u dënua nga Gjykata e Posaçme së bashku dy të pandehurat e tjera, Florida Beu dhe Majlinda Hasani. Apeli konfirmoi dënimin edhe për këto dy të fundit.

Për shkak të gjykimit të shkurtuar dënimi përfundimtar shkoi në 10 muaj burg, megjithatë 3 të hetuarat kanë qëndruar që prej korrikut të 2021, në masën e sigurisë “arrest shtëpie” dhe konvertimi i ditëve çoi në shmangien e qëndrimit në qeli.

Voda u arrestua pas disa përgjimeve telefonike dhe ambientale ku rezultoi se kishte pranuar disa dhurata në formën e një telefoni, një arke me peshk dhe 1 mijë euro, për të ndikuar në sigurimin e një vendi pune për Florida Beun.

Në përgjime Beu dëgjohej duke biseduar me Majlinda Hasanin për të gjithë procesin e dhënies së dhuratave për ish-zëvendësministren. Vetë Voda i ka mohuar akuzat e Prokurorisë dhe pretendoi para gjykatës pafajësi, duke argumentuar se nuk provohej asnjë pretendim.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close