Lajme

Gjykata e Posaçme dënon me 13 vjet burg ish-truprojën e Sajmir Tahirit, Hekuran Markun

Gjykata e Posaçme ka dënuar me 13 vite burg ish-truperojën e Saimi Tahitit por, me gjykim të shkurtuar ky dënim i ulet në 8 vjet e 8 muaj.

Për Markun SPAK kërkoi 12 vjet burgim, por Gjykata e Posaçme e rriti dënimin e tij me 1 vit.

Hekuran Marku u arrestua më 18 gusht të vitit të kaluar në Gjermani me kërkesë të Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, e u ekstradua në maj të këtij viti në shtetin tonë.

Ai akuzohet për trafikimin e 1 toni kanabis drejt Italisë në kohën kur në krye të ministrisë së Brendshme ishte Sajmir Tahiri, vepër kjo e kryer në formën e grupit të strukturuar kriminal.

Italia, Shqipëria dhe Eurojust kryen një operacion të përbashkët ndërkombëtar të koduar me emrin “Shpirti” verën e vitit të kaluar.

Mes të arrestuarve ishte edhe ish-kolegu i Hekuran Markut, Agustin Deda. Ky i fundit u prangos në Francë për llogari të SPAK-ut, por ai ka kërkuar azil politik në shtetin francez.

Hetimet provuan se dy ish-truprojat që mbronin Saimir Tahirin ndikuan në ngritjen e parcelave të kultivimit të kanabisit në Tepelenë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close