Lajme

Gjykata e Vlorës jep vendimin për ish-kreun e Hipotekës, Iu gjetën 65 mijë euro

Ish-kreu i kadastrës së Vlorës, Klodian Troci ka dalë ditën e sotme para gjykatës së Vlorës për masën e sigurisë. Troçi u ar restua 2 ditë më parë pasi akuzohet si pjesë e grupit të falsifikimit të dokumenteve të pronave në Himarë dhe Dhërmi dhe njëkohësisht dyshohet si një ndër organizatorët kryesor të grabitjes së dosjeve të qarkut e inskenuar nga ky grup pak ditë më parë. Gjatë kontrollit në shtëpin e Trocit policia gjeti edhe një shuke parash prej 65 mijë eurosh.

‘Historia’ me falsifikimin e dokumenteve të pronave në Dhërmi e Himarë vijonte prej 3 vitesh ku jan përfshir Klodian Troci drejtori i administrimit te tokave në Vlorë Bardhyl Gjika, specialisti në drejtorinë e administrimit të tokave Kreshnik Mino dhe 51-vjeçarin Spiro Duni banorë i Himarës. Personat kanë bashkpunuar me njëri tjetrin në skemë të tjetërsimit të dokumenteve të pronave duke falsifikuar dokumente arkivore të pronësisë.

Troci ka punuar për një periudhë gati tre mujore si drejtor në drejtorinë e pronave në Qarkun e Vlorës, ku më pas u zvëndësua nga Bardhyl Gjika. Sot gjykata ka dhënë masën arrest me burg për Trocin.

Gjyqtar i cështjes ishte Enkel Peza ndërsa prokuror Alfred Sali. Troci akuzohet për shpërdorim i detyrës kryer në bashkpunim.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close