fbpx
Lajme

Gjykata lë në qeli 39 anëtarë të ‘Agimit të Artë’, mes tyre dhe kryetari i partisë

Sot u zhvilluar seanca nr.465 nën drejtimin e Kryetares së Gjykatës Penale të Apelit me tre anëtarë ku vendosi edhe dènimet me bùrg me mbi 13 vite për anëtarët e partisë náziste akuzuar si organizatë kríminale.

Pas vendimit të sotëm të gjykatës, të bùrgosurit po çohen në bùrg midis tyre dhe kryetari i saj Nikos Michaloliakos si dhe zëdhënësi i kësaj partie Elias Kasidiaris, ndjekur nga Ioannis Lagos, George Germenis, El.Panagiotaros, Artemis Mattheopoulos, Christos Pappas. Të gjithë janë shpallur fajtorë për drejtimin e një organizate kríminale dhe janë dènuar me 13 vjet bùrg dhe 6 deri në 8 muaj bùrg, përveç Artemis Mattheopoulos i cili u dènua me 10 vjet bùrg.

Për sùlmin në dëm të një peshkatari egjiptian do të futen në bùrg dhe D. Agriogiannis, Markos Eugenikos, të dy të dènuar me shtatë vjet bùrg dhe Anastasios Pantazis, ish shefi i shtabit të Perama, i cili është dènuar me 10 vjet bùrg dhe 24 vjet bùrg, do të gjenden pas hekurave për sùlm ndaj peshkatarëve egjiptianë.

Të dènuarit që po dërgohen në bùrg për krímin e anëtarësimit në një organizatë kríminale janë: Nikolaos Apostolou (7 vjet bùrg), Antonis Gregos (6 vjet bùrg), Polyvios Zisimopoulos (6 vjet), Panagiotis Iliopoulos (7 vjet bùrg), N 7 vjet), Dionysios Liakopulos (gjashtë vjet bùrg), Nikolaos Michos (gjashtë vjet, atij iu dha lehtësimi), Konstantinos Barbarousis (gjashtë vjet bùrg), Thomas Barekas (gjashtë vjet e 2 muaj), Nikos Papavassiliou (B) Popori (7 vjet bùrg), Vassilios Siatounis (gjashtë vjet), Christos Stergiopoulos (gjashtë vjet) dhe Athanasios Stratos (gjashtë vjet) G. Tsakanikas.

Vlen të përmendet se Dionysis Liakopulos dhe Christos Stergiopulos po kthehen në bùrg. Ata janë dènuar në një gjyq tjetër për vrásjen e emigrantit pakistanez Lukman Sahzat. Dènimi i tyre ishte në shkallë të dytë dhe ata kishin kryer 3/5 e dènimit, si rezultat i të cilit ata u lanë të lirë nga bùrgu, ndërsa pas vendimit të sotëm ata do të kthehen në qeli.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button