Lajme

Greqi, Tërmet me magnitudë 5.2 ballë

Një tërmet me madhësi 5.2 është regjistruar në zonën e detit në perëndim të Tilos në orët e vona të mbrëmjes të martën në mbrëmje. Sipas Institutit Gjeo-dinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, epiqendra e tërmetit ishte e vendosur 16 kilometra në perëndim të Tilos dhe thellësia 10 kilometra.

Mediat  greke bëjnë me dije se tërmeti ka goditur ishujt Kos dhe Nisyros.Pas lëkundjes së parë janë shënuar dhe dy lëkundje të tjera me madhësi 3.4 dhe 3.3 Righter u regjistruan në të njëjtën zonë. Gjithashtu një tërmet me madhësi 3.6 Righter u regjistrua në ishullin Kos 6 minuta pas tërmetit me madhësi 5.2 ballë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: