fbpx
Lajme

Greqia zgjat masat anti-Covid për shqiptarët/ Aviacioni Civil: Kush futet në vend, 7 ditë karantinë

Ministria e Mbrojtjes e Greqisë publikon kufizimet që do jenë në fuqi deri më 21 Janar në kuadrin e masave për parandalimin e përhapjes së Covid-19. Kufiri mes Greqisë dhe Shqipërisë do vazhdojë të konsiderohet i mbyllur, dhe si pasoj nuk lejohet asnjë lidhje me linja taktike qoftë tokësore qoftë detare. Autobusët, furgonët, makina me targa shqiptare dhe anije e kanë të ndaluar të hyjnë në Greqi. Ndërsa Lidhja ajrore bëhet vetëm përmes aeroportit “Venizelos” në Athinë.

Ndalohet hyrja në Greqi e qytetarëve shqiptarë që duan të vijnë në Greqi për arsye turistike apo vizitë. Ndërkohë, Autoriteti i Aviacionit Civil në Greqi ka njoftuar udhëtarët që duan të futen në shtetin helen për masat e reja kufizuese, raporton Ora News. Të gjithë ata që do të udhëtojnë drejt Greqisë do të karantinohen për 7 ditë, nga tre ditë që ishte deri më sot.

Sipas asaj që raportojnë mediat greke, pasagjerët e huaj do t’i nënshtrohen një testi të shpejtë pas mbërritjes në Greqi, veçanërisht ata që vijnë nga Britania e Madhe. Në të njëjtën kohë, për të dalë nga karantina, pasagjerët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet t’i nënshtrohen një testi të ri PCR kur të përfundojë periudha 7-ditore. Në rast se personi i testuar rezulton pozitiv karantina do të zgjasë për 14 ditë. NJOFTIMI:Ardhjet ndërkombëtare vetëm me një test negativ prej 72 orësh: Të gjithë pasagjerët e fluturimeve ndërkombëtare do të hyjnë në vendin tonë vetëm me një test negativ Covid-19 i cili do të kryhet deri në 72 orë para mbërritjes së tyre.

Formulari i Locatorit të Pasagjerëve: Notam për Formularin e Locatorit të Pasagjerëve (PLF), pra plotësimi i detyrueshëm i formularit në adresën elektronike https://travel.gov.gr/ nga të gjithë pasagjerët e fluturimeve ndërkombëtare në Greqi. Isshtë gjithashtu e detyrueshme të plotësoni formularin PLF për pasagjerët e fluturimeve të huaja që janë banorë të përhershëm të Greqisë dhe largohen nga aeroportet e vendit tonë.

Turqi / Katalonjë: Udhëzimet ajrore në lidhje me pezullimin e fluturimeve midis Greqisë dhe Turqisë dhe midis Greqisë dhe rajonit të Katalonjës në Spanjë, Shqipëri / Maqedoni Veriore: Të gjitha fluturimet nga dhe nga Greqia nga Shqipëria dhe Maqedonia Veriore do të kryhen vetëm në AIA “Eleftherios Venizelos”. Qytetarë nga vendet jo anëtare të BE-së: Direktiva e aviacionit e cila ndalon hyrjen në vendin e shtetasve jo-evropianë (qytetarë jo të BE-së) është gjithashtu e zgjatur.Banorët e 9 vendeve të mëposhtme përjashtohen nga vendimi: Mbretëria e Bashkuar, Singapori, Australia, Japonia, Zelanda e Re, Ruanda, Koreja e Jugut, Tailanda dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button