Lajme

Hemisfera veriore po “piqet”/ Zjarret shpërthejnë nëpër Europë dhe SHBA, rriten temperaturat dhe në Kinë

Qindra miliona njerëz në mbarë botën po vuajnë nga i nxehti ekstrem, pasi valët e të nxehtit rekord i vunë flakën disa zonave të Evropës, përvëluan SHBA-të dhe vendosën dhjetëra qytete kineze në alarm.

Pesë sisteme të veçanta të motit me presion të lartë në të gjithë hemisferën veriore, të cilat janë të lidhura nga valët atmosferike, kanë shkuar në temperatura të paprecedentë në kontinente të shumta. Mbretëria e Bashkuar theu shenjën e saj të nxehtësisë të të gjitha kohërave të martën, siç bënë disa qytete në Teksas dhe Oklahoma, duke përfshirë Uiçita Falls, të cilat arritën një temperaturë 115 gradë Fahrenheit (46.1 gradë Celsius) të martën.

Ndërsa vala e të nxehtit të Evropës lëviz drejt lindjes, zjarret kanë detyruar dhjetëra mijëra njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre, duke mbuluar me tym pjesë të Italisë, Greqisë dhe Francës. Gjermania, Hungaria dhe Italia janë goditur me temperatura të larta prej rreth 100 F (gati 38 C) në disa vende.

Sistemi Evropian i Informacionit për Zjarret në Pyje vendosi 19 vende evropiane në alarme “rreziku ekstrem” për zjarre të mërkurën, në një hapësirë ​​që shtrihet nga Portugalia dhe Spanja në jugperëndim deri në Shqipëri dhe Turqi në juglindje.

Pati pak pushim në Mbretërinë e Bashkuar, ku temperaturat ranë nga niveli më i lartë i të gjitha kohërave prej 40.3 C (104.5 F) të martën në vitet 20. Por disa zona rezidenciale rreth Londrës u lanë në rrënoja pasi zjarret shpërthyen nëpër pjesë të kryeqytetit, duke e shtrirë shërbimin e zjarrfikësve në kufijtë e tij.

“Dje ishte dita më e ngarkuar për shërbimin zjarrfikës në Londër që nga Lufta e Dytë Botërore,” tha kryetari i bashkisë së Londrës Sadiq Khan për Sky News të mërkurën, ndërsa banorët e kryeqytetit shikonin shtëpitë e tyre të shkatërruara nga flakët e shkaktuara nga nxehtësia që ata kurrë nuk i mendonin të mundshme.

Një banor i Wennington, një periferi e Londrës e prekur nga zjarret e së martës, tha për CNN se kopshtet në rrugën e tij ishin “si një kuti llamarine” në ditët para zjarrit. Stock humbi shtëpinë e tij, tetë pula dhe dy koshere bletësh kur shpërtheu zjarri.

“Nuk fjeta mbrëmë. Isha në dhomën e hotelit duke menduar se sa keq mund të kishte shkuar. Thjesht falënderoj Zotin që të gjithë dolën të gjallë,” tha ai. “Kemi humbur gjithçka. Por kur të kthehemi, mund të pastrojmë vendin, të vendosim disa gardhe, të marrim disa shtëpi të lëvizshme dhe do të fillojmë përsëri.”

Londra nuk kishte motorë zjarrfikës në dispozicion në një moment të pasdites mes kërkesave të paprecedentë, tha për CNN një zjarrfikës i lartë me ekipin special të shpëtimit të Brigadës së Zjarrfikësve të Londrës.

Në Shtetet e Bashkuara, udhëheqësit lokalë po bëjnë thirrje për kujdes dhe po lëshojnë paralajmërime shëndetësore pasi vala e të nxehtit që nuk tregon shenja ngadalësimi përpara fundjavës vazhdon të pjekë rajonet jug-qendrore të vendit.

Dhe në Kinë, miliona qytete me popullsi të dendur po i përgjigjen nxehtësisë ekstreme. Sipas Administratës Meteorologjike të Kinës, të paktën 31 qytete kineze lëshuan paralajmërimin e dytë më të lartë të alarmit portokalli, me temperatura që pritet të shkojnë deri në 37 gradë Celsius (98 gradë Fahrenheit) në 24 orët e ardhshme.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close