fbpx
Lajme

Heroi i atentatit ndaj Plaurent Dervishajt, Bashkim Haxhia heq dorë nga kërkesa për t’u liruar nga qelia

Pas pesë seancash gjyqësore të zhvilluara në gjykatën e Durrësit, Bashkim Haxhia, njeriu i vetëm i arrestuar nga policia në ngjarjen e atentatit me armë ndaj Plaurent Dervishaj dhe Julian Meçe, është tërhequr nga kërkesa për lirim nga qelia.

Gjyqtari Rexhep Bekteshi ka vendosur të pushojë kërkesën e Haxhisë, i cili hoqi dorë nga kërkesa e parë për revokimin dhe zëvendësimin e “Masës së sigurimit” nga ajo “Arrestit në burg” në “Arrest në shtëpi” ose “Detyrim për tu paraqitur” pranë policisë gjyqësore.

Në fakt Haxhia në atentatin me 43 plumba ka qenë në të njëjtën makinë tip “Range-Rover” me Dervishaj dhe Meçen, ku konsiderohet si palë e dëmtuar dhe dëshmitari kyç për prokurorinë në këtë ngjarje.

Por mbajtja me vete e një pistolete pa lejë dhe goditja me 6 plumba, ka sjellë arrestimin e Bashkim Haxhisë, i cili prej muajit qershor e në vijim, qëndron i izoluar në ambientet e burgut të Durrësit.

Gjatë deklarimit të parë dhënë në policinë e Durrësit, Bashkim Haxhija, nuk ka pranuar që të ketë pasur me vete armë zjarri pistoletë në vendin e ngjarjes dhe ka shtuar se në vendin, ku u kishin zënë pritë për t’i vrarë, ka arritur të shikojë si hije vetëm një person me mjekër, pranë murit të qendrës shëndetësor në Koxhas, të Shijakut, në kohën që në drejtim të automjetit ku ndodhej bashkë me të dëmtuarit Plaurent Dervishi e Juljan Meçe, është qëlluar me armë zjarri me breshëri.

Në sulmin me armë të 20 qershorit 2019 në Durrës, Plaurent Dervishaj, Julian Meçen dhe mikun e tyre Bashkim Haxhija, i ka shpëtuar vetëm zoti dhe askush tjetër.

Kjo pasi dy persona, që momentalisht ende nuk janë identifikuar nga policia e Durrësit, kanë lëshuar mbi ta, nga një distancë shumë e afërt, plot 43 plumba nga dy kallashnikovë dhe sërish ata, nuk kanë mundur ta çojnë deri në fund porosinë e marrë, ekzekutimin e Plaurent Dervishaj.

Të tre personazhet shumë të njohur në Durrës dhe me probleme me drejtësinë Shqiptare, kanë mundur ti shpëtojnë paq një super atentati të mirë organizuar dhe përgatitur në çdo detaj. shprehu angazhimin për të mbështetur procesin e zgjerimit. /Shqiptarja.com

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button