LajmeSport

Humb jetën në ring ish-kampioni i boksit

Ish-kampioni i  boksit Christian Daghio është ndarë në mënyrë tragjike nga jeta.  Daghio vdiq ditën e djeshme  në një ring në Tajlandë. 49-vjeçari pësoi goditje të rënda nga kundërshtari në sfidën për titullin kampion në kategorinë e boksit tajlandez Thai, pasi u rrëzua dy herë.  Ndërkohë që në koma ai u dërgua menjëherë në urgjencën e spitalit.

Pas disa orësh, zyrtarët konfirmuan vdekjen e 7-herë kampionit të botës. Daghio u largua nga Italia në 2006 për t’u zhvendosur në Tajlandë, aty ku dëshironte të konkuronte në disiplinën e boksit Thai.

Karriera e tij ka qenë e pasur pasi përveç shtatë titujve kampion bote, Daghio grumbulloi një titull kampion Europe dhe 3 medalje bronzi me kombëtaren e Italisë. Në karrierë, ai fitoi 142 ndeshje nga 186.

 

+

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close