fbpx
Lajme

I riu zbulon diamantin 9 karatësh në park

Një burrë që po eksploronte një park shtetëror në Arkansas kohët e fundit u ndesh me një zbulim të pabesueshëm: një diamant 9.07 karat, duke e bërë atë të dytin më të madh të gjetur ndonjëherë në historinë e parkut. Kevin Kinard tha se nuk mendoi shumë për kristalin, dhe se i ishte dukur si një copë qelqi gjatë vizitës në Parkun Shtetëror Crater of Diamonds.

“Duket interesante dhe me shkëlqim, kështu që e futa në çantë dhe vazhdoja të kërkoja,” tha ai. “Thjesht mendova se mund të ketë qenë një gotë”. Por pasi e çuan atë në Qendrën e Zbulimit të Diamanteve të parkut, Kinard mësoi se ajo që ai besoi se ishte thjesht një qelq, në të vërtetë ishte një diamant.

Por, ky zbulim i 33-vjeçarit doli të ishte diamanti i dytë më i madh i zbuluar që kur “Crater of Diamonds u bë një park shtetëror në 1972. “Sinqerisht u shokova kur më thanë.” ”tha Kinard për diamantin 9.07 karat. Më shumë se 75.000 diamante janë zbuluar në këtë park që kur u zbuluan të parat në vitin 1906.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button