Lajme

Ish-presidenti kroat kundër Thaçit dhe Vuçiç: Ndryshimi i kufijve i gabuar

Ish-presidenti i Kroacisë Stipe Mesiç, u dekorua sot nga presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, me dekoratën e ‘Flamurit Kombëtar’.

Gjatë fjalës së tij ish-presidenti kroat foli edhe për idenë e ndryshimit të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës. Mesiç tha se ideja e Thaçit dhe Vuçiç për ndryshim kufijsh është tërësisht e gabuar dhe nuk duhet bërë në asnjë mënyrë. ‘Me Evropën kufijtë duhet ti hapim jo ti ndryshojmë. Angazhohem për përshpejtimin e integrimit në BE të të gjithë Ballkanit. Bashkëpunimi me Shqipërinë dhe Presidentin Meta është i shkëlqyer.

Mirëpo kur të gjithë t’i hapin kufijtë, humb motivin për të marrë territore të huaja. Nuk mund të thotë njeri që mund të marr territore të tjera për shkak të pakicave kombëtare. Kur ai jeton në bashkësinë e vet, politika serbe nuk e kupton por edhe për ata është i rëndësishme Bashkimi Europian. Ajo për të cilën angazhohem deri më sot që të përshpejtohet rruga drejt BE’, tha Mesiç.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close