Lajme

Ishte nisur drejt Ukrainës, fundoset një anije mallrash në brigjet e Turqisë, 3 të vdekur

Një anije mallrash me flamur të Guinea-Bissau me 14 anëtarë të ekuipazhit në bord u mbyt në brigjet e Mesdheut në Turqi të mërkurën dhe tre prej tyre kanë humbur jetën.

Pesë persona u shpëtuan ndërsa përpjekjet vazhduan për të gjetur ekuipazhin tjetër të zhdukur, thanë zyrtarët dhe raportet e lajmeve.

“Joe 2” u mbyt në brigjet e Kumluca, në provincën e Antalias, ndërsa po shkonte për në Ukrainë nga porti turk i Iskenderun, tha guvernatori Ersin Yazici. Ai po transportonte alumin, sipas agjencisë shtetërore Anadolu.

Shkaku i fundosjes së anijes nuk ishte menjëherë i qartë. Një hetim ka nisur nga zyra e kryeprokurorit për Kumluçën.

Komanda e Rojës Bregdetare Turke tha se mori një telefonatë fatkeqësie në orën 3:47 të mëngjesit dhe dërgoi një anije, disa varka dhe dy helikopterë. Dy anëtarë të ekuipazhit u shpëtuan nga helikopterët e rojes bregdetare ndërsa tre të tjerë u shpëtuan nga anije të tjera në zonë, tha ai.

I gjithë ekuipazhi ishin shtetas sirianë.

Përpjekjet e shpëtimit po pengoheshin nga një stuhi, raportoi Anadolu.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close