Lajme

Itali, disa lumenj dalin nga shtrati, përmbyten rrugët kryesore

Italia po përballet me kushte ekstreme të motit, duke shkaktuar përmbytje të mëdha dhe rrëshqitje dheu  në Siçili dhe Kalabri. Mediet italiane bëjnë me dije se rajoni i Siçilisë ka shpallur vendin në “alarm të kuq”.

Një 67-vjeçar ka humbur jetën, si pasojë e motit të keq që ka pushtuar jugun e vendit fqinj.

I moshuari rezultonte prej 2 ditësh i humbur së bashku me bashkëshorten e tij në Katania të Italisë. Trupi i pajetë i  67-vjeçarit është gjetur në një lulishte, shumë larg zonës ku u pa për herë të fundit, pasi makina e tij ishte përmbytur nga uji.

Mësohet se reshjet e dendura të shiut kanë bërë që lumenjtë të dalin nga shtrati  e të vërshojnë rrugëve të qytetit. Pamjet e përmbytjeve të shpërndara në rrjete sociale tregojë rrugët e kthyera në lumenj dhe makinat nën ujë.

Në fshatrat ku kultivohen agrume, toka nuk është më në gjendje të thithë ujin e tepërt dhe tani vetëm majat e pemëve kanë mbetur jashtë baltës. Dëmi aktualisht është i pallogaritshëm.

“Nuk ka viktima apo të lënduar. Alarmi është i kuq”, thotë drejtori i departamentit rajonal të Mbrojtjes Civile Salvo Cocina.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexo edhe:

Close
Back to top button
Close
%d bloggers like this: