Lajme

Itali, mbi 160 vatra zjarri, ja se ku

Më shumë se 160 vatra zjarri kan pushtuar ishullin e Sicilisë në Itali, që prej pasditës së të pemtes, 30 korrik. Sipas televizionit publik italian, Rai, pjesa më e madhe e zjarreve janë të qëllimshme.

Në zonën e Katanias, operacionet e shuarjes së zjarrit kanë kaluar 170. Megjithatë, ka ende vatra aktive zjarri jashtë qyteteve Enna dhe Noto, në zonën e Messina dhe në Sirakuzë.

“Dëmi është i pallogaritshëm”, raportuan mediat italiane. Guvernatori sicilian Nelo Mouzoumetsi tha se “zjarrvënësit tani e tutje duhet të dënohen me burgim të përjetshëm”.

Zjarret në Itali, evakuohen 100 banorë nga zona e arbëreshëve në Palermo
Vetëm në qytetin e Katanias, 16 zjarre kanë shpërthyer në 24 orët e fundit dhe pothuajse 200 persona janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre.

Zjarri shkatërroi gjithashtu objekte të njohura bregdetare. Në total, në Italinë e Poshtme (kryesisht në Sicili dhe Pulia), që dje zjarrfikësit kanë kryer 800 operacione për shuarjen e zjarreve.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: