Lajme

Itali/ Qendra e majtë fiton zgjedhjet në qytetet më të mëdha, dështon Matteo Salvini, “5 Yjet” humbin Romën

Kandidatët e qendrës së majtë duket se do të fitojnë qytetet e mëdha të Italisë në zgjedhjet lokale, treguan rezultatet e pjesshme të hënën, me kryebashkiakun aktual të Romës, Virginia Raggi, të Lëvizjes 5 Yje, drejt humbjes.

Rezultatet nuk pritet të kenë pasoja të menjëhershme për stabilitetin e qeverisë së unitetit kombëtar të kryeministrit Mario Draghi, thanë analistët.

Katër qytetet më të mëdhenj të Italisë – Roma, Milano, Napoli dhe Torino – dhe më shumë se 1.000 qendra më të vogla mbajtën zgjedhje për kryetarë bashkie të dielën dhe të hënën, me balotazh që pritet të bëhet në dy javë në qytetet ku asnjë kandidat nuk arrin 50%.

Kandidatët e qendrës së majtë shihen duke fituar pa pasur nevojë për balotazh në Milano, Napoli dhe Bolonjë. Qendra e majtë pritej të përfshihej në shumicën e qyteteve, por kufijtë e fitores janë më të mëdhenj se sa parashikohej.

Rezultati është një dështim për Matteo Salvini dhe Giorgia Meloni të cilët dominojnë një aleancë konservatore që udhëheq në nivel kombëtar, sipas sondazheve të opinionit.

Ai gjithashtu konfirmon rënien e 5 Yjeve, fitoret tronditëse të të cilit në Romë dhe Torino pesë vjet më parë hapën rrugën për triumfin e tij në zgjedhjet kombëtare 2018, kur ishte partia më e madhe me 33% të votave. Rreth 12 milionë italianë kishin të drejtë të votonin nga një popullsi e rritur prej rreth 45 milionë. Pjesëmarrja ishte rreth 55%.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close