Covid-19Lajme

Italia forcon kufizimet, Kampanja bëhet zonë e kuqe

Italia ka forcuar kufizimet në disa rajone për shkak të rritjes së numrit të koronavirusit. Shumë shkolla do të mbyllen përsëri duke filluar nga sot dhe restorantet në zonat e prekura nuk do të hapen për klientët.

Rajoni turistik jugor i Kampanjas, që përfshin Napolin dhe bregdetin amalfitan, tani është rajoni i tretë i vendit me 60 milionë banorë që bëhet një zonë e kuqe me masat më të rrepta, siç përcaktoi të premte Ministria italiane e Shëndetësisë. Deri më tani Bazilikata në jug dhe rajoni i vogël i Molizes janë zona të kuqe. Në këto zona të gjitha shkollat ​​duhet të mbyllen dhe njerëzit duhet të lënë shtëpitë e tyre sa më rrallë që të jetë e mundur.

Që nga vjeshta e vitit 2020, qeveria italiane ka ndarë rajone në zona të ndryshme të koduara me ngjyra, në luftën e saj kundër pandemisë. Midis këtyre është Veneto në veri. Lombardia, ku jetojnë rreth 10 milionë banorë, tashmë i përket zonës me rrezik të mesëm. E njëjta gjë vlen për rajonet e Toskanës dhe Umbrias.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: