BotaLajme

Jahti i oligarkut rus Roman Abramovich ankorohet në Bodrum, protesta për bllokimin e tij

Protestuesit në portin turk të Bodrumit u përpoqën të bllokonin “My Solaris”, një jaht me lidhje të raportuara me oligarkun rus Roman Abramovich, nga ankorimi të hënën.

Anëtarët e Shkollës së Lundrimit për Fëmijë dhe të Rinj në Odessa – zakonisht të referuara si Klubi i Lundrimit Optimist – mbanin flamuj ukrainas dhe tabela që lexonin “Jo luftë”.

“Ishte vendimi i gjithë ekipit për të bllokuar afrimin e jahtit të oligarkut rus Abramovich,” tha trajneri i ekipit Pavlo Dontsov për CNN. “Ne ngremë flamurin e vendit tonë në shumë gara ndërkombëtare. Ne vetëm duam t’u tregojmë të gjithëve se kush është Ukraina.” Sipas Marine Traffic, “My Solaris” u ankorua në Bodrum të hënën në mbrëmje.BW

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close