Lajme

“Jam rëndë, vuaj nga zemra”, Koka kërkon lirimin nga burgu dhe zëvendësimin me masë tjetër sigurie

Ish ministri i Mjedisit, Lefter Koka, i është drejtuar gjykatës së Posaçme me kërkesë për zëvëndësim të masës së sigurisë. Koka, ndaj të cilit rëndojnë dy masa sigurie arrest me burg, për inceneratorin e Elbasanit dhe atë të Fierit, ka kërkuar zëvëndësim të masës së sigurisë për këtë të fundit. Kërksa do shqyrtohet në muajin shtator nga Gjykata e Posaçme, që do vendosë nënse do e pranojë apo jo kërkesën e Kokës për masë më të butë sigurie për inceneratorin e Fierit.

Koka i ështe drejtuar gjykatës për zëvëndësim mase me argumentin se ai është në gjëndje të rendë shëndetësore, pasi vuan nga zemra. Aktualisht ai është në spitalin e burgut. Një tjetër argument për masë më të butë, është bërë me pretendimin se ai nuk ka përgjegjësi për shpronësimin, pasi dokemuntacioni është përgatitur nga ekspertët e ministrisë së mjedisit.

Nga ana tjetër SPAK pretendon se, Koka ka përfituar përmes rryshfetit 1.2 milionë euro për ndartimin e Inceneratorit të Fierit, e për këtë shkalla e parë ka caktuar masën sigurisë “arrest me burg”. Koka akuzohet edhe për Inceneratorin e Elbasanit që sipas prokurorisë ish ministri ka marrë rryshfet 3.7 mln euro për ndërtimin e tij. Ndaj ish ministrit të Mjedisit rëndojnë tre akuza, ajo e “Korrupsionit”, “shpërdorimit të detyrës” dhe ajo e pastrimit të parave”. Lefter Koka u arrestua më 14 dhjetor me urdhër të SPAK për çështjen e inceneratorit të Elbasanit, ndërsa më pas spak kërkoi ndaj tij masë arrest me burg pasi dyshohet si i përfshirë edhe në inceneratorin e Fierit.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close