Lajme

Japin dorëheqjen kryetarët serbë të komunave në Kosovë

Kryetari serb i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiç, tha të martën se një seancë të jashtëzakonshme të asamblesë lokale në qytetin e Kosovës veriore se po jep dorëheqjen për shkak të vendimit të Prishtinës për rritjen e tarifave të importit për mallrat serbe dhe për shkak të shkeljeve të të drejtave të njeriut të serbëve që jetojnë në Kosovë.

Rakiç tha gjithashtu se po jepte dorëheqjen për shkak të një operacioni nga forcat speciale të policisë në Kosovën e veriut të premten, në të cilën tre serbë u arrestuan për përfshirje të dyshuar në vrasjen e politikanit serb të Kosovës Oliver Ivanoviç dhe një serb i katërt u ndalua për pengim të oficerëve të policisë.

Asambletë lokale në të katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës kanë vendosur gjithashtu t’i japin fund komunikimit me institucionet shtetërore të Kosovës.

Kreu i zyrës së qeverisë serbe për Kosovën, Marko Djuriç, tha për mediat serbe të martën se kryetarët e të katër komunave me shumicë serbe e kanë njoftuar atë se do të japin dorëheqjen sot.

“Përfaqësuesit serbë nga Veriu i Kosovës më njoftuan se duke filluar nga sot, administrata komunale që funksiononte sipas sistemit të Prishtinës në veri të Kosovës nuk do të funksionojë më,” tha Djuriç për Happy TV të martën në mëngjes.

Djuriç shtoi se asambletë lokale dhe organe të tjera lokale pushojnë së funksionuari deri në tërheqjen e atyre që ai i quajti “masa diskriminuese dhe ndërprerje të shkeljeve të të drejtave të njeriut”.

Serbët në veri të Kosovës kanë njoftuar se gjithashtu do të mbajnë një protestë të madhe të martën kundër rritjes së tarifave të importit.

Qeveria e Kosovës rriti tarifat për importet nga Serbia dhe Bosnja nga 10 në 100 për qind më 21 nëntor. Kjo lëvizje erdhi në shenjë hakmarrje për sjelljen negative të të dy vendeve ndaj Kosovës, thanë zyrtarët e Prishtinës./BIRN

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close