fbpx
Lajme

Jepet çmimi nobel në mjekësi, fituesit janë shkencëtarët që zbuluan virusin që shkakton…

Shkencëtarët Harvey J. Alter, Michael Houghton dhe Charles M. Rice janë fituesit e Çmimi Nobel në Mjekësi, pasi zbuluan virusin e Hepatitit C. Asambleja Nobel tha në një njoftim për shtyp të hënën se tre shkencëtarët “bënë zbulime thelbësore që çuan në identifikimin e një virusi të ri”.

Akademia njoftoi se treshja kishte “dhënë një kontribut vendimtar në luftën kundër hepatitit të transmetuar nga gjaku, një problem i madh global shëndetësor që shkakton cirrozë dhe kancer të mëlçisë te njerëz të ndryshëm në të gjithë botën”.

“Kjo është vonuar shumë. Hepatiti C ka shkaktuar po aq vdekje, në mos më shumë, se pandemia aktuale e koronavirusit. Ishte një problem i madh dhe kjo (punë) ishte një hap i madh përpara ”, u shpreh profesori, Gilbert Thompson. Studimet metodike të hepatitit të lidhur me transfuzionin, nga shkencëtari amerikan Alter demonstruan se një virus i panjohur ishte shkak i zakonshëm i hepatitit kronik.

Houghton, një shkencëtar britanik, përdori një strategji të paprovuar për të izoluar gjenomën e virusit të ri që u quajt, Hepatiti C. Ndërkohë, Rajs, një tjetër amerikan, siguroi provat e fundit që tregojnë se virusi i hepatitit C vetëm mund të shkaktojë hepatit.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button