Lajme

Kakavijë/ karantina 14-ditore frenon hyrje-daljet

Masa shtrënguese e karantinës 14-ditore për emigrantët që hyjnë drejt pikave kufitare me Greqinë, ka ulur ndjeshëm numrin e mbërritjes së tyre në Shqipëri. Edhe pala greke kur pranon hyrjet nga Shqipëria, lëshon një dokument që detyron zbatimin e karantinës.

Teksa ushtarët grekë vazhdojnë të instruktohen nga eprorët, në palën shqiptare, oficerët e policisë dhe struktura e FRONTEX vijojnë punën rutinë. Ditët e fundit drejt Greqisë kanë udhëtuar rreth 200 persona, me një mesatare prej 20-30 njerëzish në ditë. Pavarësisht kufizimeve, aktiviteti tregtar nuk është ndërprerë për asnjë moment, as në kulmin e pandemisë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: