Lajme

“Kam shpikur ilaçin për Covid”, shisnin ujë me klor 200 mijë lekë…

Bazuar në provat e grumbulluara u organizua dhe u finalizua aksioni policor i koduar “Kuruesi i rremë”, në kuadër të të cilit u kapën shtetasit: Frederik Frroku, 57 vjeç dhe nipi i tij, shtetasi Henri Frroku, 30 vjeç, banues në Mamurras.

Shtetasi Frederik Frroku, nëpërmjet rrjetit social Facebook bënte thirrje për prodhim të substancave për kurimin e virusit nga një përzierje e acidit klorhidrik me H2O, duke pretenduar se me këtë përzierje kishte shpikur ilaçin për kurimin e këtij virusi. Në kuadër të operacionit u kap në një lokal, nipi i shtetasit Frederik Frroku, i cili po i shiste ilaçin një klienti.

Po në vijim të aksionit u bë kapja edhe e shtetasit Frederik Frroku. Nga kontrolli në banesën e tij u gjetën baza materiale, medikamente dhe preparate që shërbenin për të përgatitur ilaçin që këta shtetas tregtonin.

Shtetasi Frederik Frroku, pasi bënte prodhimin e këtyre medikamenteve në kushte artizanale dhe jashtë kushteve laboratorike, në kushte shtëpie, ia jepte shtetasit Henri Frroku, i cili, pasi takonte personat e interesuar, ua shiste atyre kundrejt pagesës 20.000 lekë të reja, me premtimin se shëronin COVID-19. Në banesën e shtetasit Frederik Frroku janë gjetur në cilësinë provës materiale dhe pesë pajisje mjekësore pa faturë tatimore, të cilat dyshohet se mund t’i ketë futur kontrabandë. Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: