Lajme

“Kapanonet e grurit të Ukrainës janë plot. 44 mln njerëz në botë po marshojnë drejt urisë”, Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së thirrje: Të rihapen portet e Odesës

Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së (WFP) ka bërë thirrje për rihapjen e porteve në qytetin jugor të Ukrainës, Odesa, për të ndihmuar në frenimin e krizës globale të urisë.

Portet në Odesa dhe portet e tjera të Detit të Zi të Ukrainës janë bllokuar për shkak të luftës, duke lënë miliona tonë metrikë grurë në kapanone.

Ukraina është një shportë e madhe buke për vendet në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut që varen nga importet; Në tetë muajt para fillimit të luftës, pothuajse 51 milionë tonë metrikë drithë kaluan tranzit nëpër portet e Detit të Zi të Ukrainës, tha WFP në një njoftim për shtyp të premten.

Nëse portet nuk rihapen, “malet e grurit” do të shkojnë dëm, ndërsa “WFP dhe bota luftojnë për t’u marrë me një krizë globale tashmë katastrofike të urisë”, thuhet në njoftim, raporton CNN.

“Për momentin, kapanonet e grurit të Ukrainës janë plot. Në të njëjtën kohë, 44 milionë njerëz në mbarë botën po marshojnë drejt urisë. Ne duhet të hapim këto porte në mënyrë që ushqimi të mund të lëvizë brenda dhe jashtë Ukrainës. Bota e kërkon këtë sepse qindra miliona njerëz në mbarë botën varen nga këto furnizime”, tha drejtori ekzekutiv i WFP, David Beasley.
Në fillim të vitit 2022, 276 milionë njerëz tashmë po përballeshin me urinë akute. Ky numër pritet të rritet me 47 milionë njerëz të tjerë nëse lufta në Ukrainë vazhdon, sipas analizës së agjencisë.

Shtetet e Bashkuara dhe Evropa do të ndjejnë gjithashtu dhimbjen me rritjen e çmimeve për mallrat e rëndësishme bujqësore.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close