Lajme

Kapet 4.2 ton kokainë me vlerë 100 mln euro në Portugali, ishte fshehur në pakot e bananeve

Autoritetet portugeze raportojnë se mesditën e sotme, se sekuestruar 4.2 ton kokainë të fshehur në paleta me banane nga Kolumbia.

Kjo është “kapja më e madhe e kokainës këtë vit dhe një nga më të mëdhenjtë në vitet e fundit”, tha Vitor Ananias, koordinator i hetimit penal në Policinë Gjyqësore.

Droga, e fshehur në gjashtë paleta të mbushura me banane, hyri në territorin portugez në bordin e një anijeje mallrash që mbante flamurin italian përmes portit të Setubal, 30 km në jug të Lisbonës.

Sipas policisë, droga ishte “e shkallës së lartë të pastërtisë”. Ananias tha se ishte “i destinuar për disa vende evropiane” dhe vlerësoi se vlera e tij ishte “më shumë se 100 milionë euro”.
Operacioni për të përgjuar dërgesën ishte rezultat i bashkëpunimit ndërkombëtar me Kolumbinë dhe disa vende evropiane. Askush nuk është arrestuar ende.

Vjen një javë pasi policia italiane gjeti dy ton kokainë që notonte në pako të papërshkueshme nga uji në det pranë Siçilisë, ndoshta pasi u hodhën nga një anije mallrash për t’u grumbulluar më vonë.

Kjo ngarkesë mendohej të kishte vlerë rreth 400 milionë euro dhe është një nga konfiskimet më të mëdha të vetme nga autoritetet italiane në pothuajse tre dekada.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close