Lajme

VIDEO\ Vlora në luftë me zjarret! Prej ditësh, vatrat aktive po djegin qindra hektarë pyje

Vijon situata problematike në Vlorë për shkak të zjarreve. Karaburuni është në flakë prej tre ditësh, ndërsa një vatër e re është shfaqur dhe në Radhimë. Situata me zjarret në qarkun e Vlorës vazhdon të mbetet kritike.

Prej ditësh forcat zjarrfikëse dhe ato të zonave të mbrojtura po përballen me flakët, të cilat vazhdojnë të përhapen me shpejtësi. Mali i fshatit Dukat ishte sprova e parë me zjarret në territorin e bashkisë Vlorë, pikërisht në njësinë administrative Orikum.

“Aktualisht në Karaburun po punojnë forcat e ushtrisë dhe punonjësit e zonave të mbrojtura. Edhe pse është terreni i vështirë ata po punojmë me mish e shpirt. Për të fikur këto zjarre duhet dhe mbështetje nga ajri. 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close