Lajme

Katër orë “luftë” me flakët/ Shuhet zjarri në anijen e mallrave pranë Portit të Durrësit

Një anije mallrash me flamur të Panamasë, u përfshi nga zjarri teksa ndodhej në pritje të ankorimit në Portin e Durrësit.

Anija “Kledes Mary” me pronar shqiptar, ndodhej në radën e portit.

Mesditën e kësaj të shtune ekuipazhi ka konstatuar tym, ndërsa menjëherë është lëshuar alarmi.

Nga Porti i Durrësit është nisur rimorkiatori i cili ka hedhur ujë në vendin ku kishte shpërthyer zjarri dhe pas 4 orësh flakët janë shuar.

Kapiteneria e Portit të Durrësit

Rreth orës 14:01 salla e monitorimit të kapitenerisë së Portit të Durrësit vuri se nga anija “Kledes Mary” me flamur panamez por me pronar shqiptar, e cila ndodhej në radën e Portit Durrës po dilte tym. Menjëherë njoftoi QNOD, policinë e kufirit dhe Rojën Bregdetare për organizimin e operacionit të shuarjes së zjarrit dhe shpëtimit të ekuipazhit.

Me urdhër të kapitenerisë së Portit Durrës drejt anijes u nis rimorkiatori i cili filloi të hidhte ujë në kiçin e anijes ku kishte shpërthyer zjarri.

Në ndihmë erdhi edhe anija e rojes bregdetare të cilat pas 4 orë përpjekjesh bënë të mundur shuarjen e zjarrit dhe shpëtimin e ekuipazhit dhe anijes. Një ndihmë të madhe dhanë edhe punonjësit e zjarrfikësve të Portit Durrës të cilët hynë në brendësi të anijes me bombula oksigjeni dhe kontrolluan anijen për vatra të pashuara dhe për të siguruar shuarjen plotësisht të zjarrit.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close