fbpx
Lajme

Këmbimi valutor/ Leku fiton pikë ndaj dollarit amerikan humb lehtë terren me euron

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të mërkurën dollari amerikan humbi 0.08 lekë ndërsa monedha europiane u forcua lehtë me 0.03 lekë, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane këmbehet sot me 105.99 lekë dhe euro me 124.05 lekë.
Paundi britanik dhe franga zvicerane humbën gjithashtu terren në këmbim me lekun.
Monedha britanike këmbehet me 135.94 lekë ose 0.60 lekë më pak se një ditë më parë dhe monedha zvicerane u zhvlerësua me 0.24 lekë duke u kuotuar në vlerën 114.77 lekë. Banka e Shqipërisë vlerëson se luhatjet në tregun valutor i adreson kërkesë ofertës në tregun e brendshëm por edhe ecurisë në bursat ndërkombëtare.
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 105.99 -0.08
Euro EUR 124.05 +0.03
Poundi Britanik GBP 135.94 -0.60
Franga Zvicerane CHF 114.77 -0.24
Jeni Japonez (100) JPY 100.33 -0.15
Dollari Australian AUD 75.44 -0.04
Dollari Kanadez CAD 79.11 -0.33
Korona Suedeze SEK 11.76 +0.01
Korona Norvegjeze NOK 11.20 0.00
Korona Daneze DKK 16.66 0.00
SDR SDR 149.16 -0.04
Ari(OZ 1) XAU 199608.91 -126.94
Argjend(OZ 1) XAG 2507.53 -7.80
Juani Kinez (onshore) CNY 15.56 0.00
Juani Kinez (offshore) CNH 15.55 0.00
Lira Turke TRY 13.63 +0.10

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button