Lajme

Këmbimi valutor/ Zhvlerësohen valutat në raport me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të mërkurën leku forcoi pozitat ndaj monedhave të huaja, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euroja dhe dollari u zhvlerësuan përkatësisht me 0.12 lekë dhe 0.08 lekë, kundrejt një dite më parë.
Sot euro këmbehet me 125.60 lekë dhe dollari amerikan me 114.93 lekë.
Në pozita zhvlerësimi këmbehet edhe paundi britanik, franga zvicerane si dhe të gjitha monedhat e tjera.
Banka e Shqipërisë, bën të ditur se këmbimi valutor luhatet brenda intervaleve të pritshmërisë dhe reflekton kërkesë ofertën e tregjeve.
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 114.93 -0.08
Euro EUR 125.60 -0.12
Poundi britanik GBP 143.85 -0.42
Franga Zvicerane CHF 119.26 -0.18
Jeni Japonez (100) JPY 107.03 -0.06
Dollari Australian AUD 72.81 -0.66
Dollari Kanadez CAD 82.03 -0.71
Korona Suedeze SEK 11.50 -0.06
Korona Norvegjeze NOK 10.95 -0.23
Korona Daneze DKK 16.83 -0.05
SDR SDR 157.28 +0.17
Ari(OZ 1) XAU 196721.75 -1,060.57
Argjend(OZ 1) XAG 1772.80 -13.75
Juani Kinez (onshore) CNY 16.28 -0.01
Juani Kinez (offshore) CNH 16.26 -0.03
Lira Turke TRY 16.77 -0.23

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close