Lajme

Kërkohej nga Gjermania dhe Holanda për trafik droge dhe plagosje, arrestohet 33-vjeçari shqiptar

Autoritetet spanjolle kanë arrestuar një 33-vjeçar shqiptar të shpallur në kërkim për trafik droge, tentativë rrëmbimi, grabitje dhe plagosje.

Mediat spanjolle shkruajnë se shqiptari ka qenë i shpallur në kërkim nga autoritetet holandeze dhe gjermane, si dhe rrezikon 15 vite burg. 33-vjeçari u arrestua në zyrën e Imigracionit, pasi kishte shkuar për të rinovuar dokumentacionin.

Pse kërkohej?

Sipas fletarrestit ndërkombëtar holandez, në vitin 2018 i arratisuri u kap në qytetin e Amsterdamit me gati tre kilogramë kokainë, një substancë e destinuar për shitje dhe trafikim

 

 

Nga ana tjetër, i arrestuari akuzohet se ka tentuar të rrëmbejë një burrë, i cili dyshohet se i ka borxh shumën prej 3500 euro për një transaksion pasurie të paluajtshme. Sipas urdhrit gjerman të ekstradimit, i arrestuari, në qytetin e Frankfurtit, do t’i kishte drejtuar një pistoletë në kokë viktimës dhe do ta detyronte atë të hipte në një automjet për të kërkuar pagesën e një borxhi si kusht për lirimin e saj dhe më pas do ta kërcënonte me tha. Armatoni familjen e viktimës kur përpiqeni ta ndihmoni viktimën.

Për këto fakte të fundit, autoritetet gjermane lëshuan një urdhër arresti evropian për ekstradim (OEDE) për vendndodhjen dhe arrestimin e këtij personi, i cili mund të dënohet me burgim deri në 15 vjet në Gjermani.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close