Lajme

“Kërkoj varje”/ Nëna e Mateos nuk beson te drejtësia: Klodianin ta vråsìn të bùrgôsurit ose unë

Nëna e 8-vjeçarit të ndjerë, që u vr a nga fqinji i tij këmbëngul se dë nimi me varje është ndëshkimi që meriton vr asësi Klodian Çalamani. Në një lidhje telefonike për “Shqipëria Live”, Flora Vasiu thotë se dë nimi maksimal për 38-vjeçarin do të ishte mësim për kr iminelë të tjerë, që guxojnë të bëjnë të tilla akte mak abre.

“Kërkoj ndihmën e qytetarëve të mbledhim firma. Kudo ku ndodhen, brenda apo jashtë bu rgut. Të ngrenë zërin. Kërkoj varjen e tij që më morri engjëllin, ma morri nga gjiri. Të dë nohet me varje, jo dënim me vd ekje se nuk është asgjë për të”.

Besimin te drejtësia e ka humbur, pasi thotë se “po të ishte për drejtësinë, ai nuk do të kishte dalë fare”. “Të bur gosurit që e kanë në bu rg Klodian Çalamanin ta vr asin, ta mas akrojnë. Ose të ma sjellë shteti ta vr as unë me dorën time”, thotë ajo. Çalamani ka qenë i arr estuar për pengmarrjen e një vajze në vitin 2012, por nuk dihet sesi ka mundur të përfitojë nga drejtësia.

Familjarët e vogëlushit kanë nisur që dje nënshkrimin e një peticioni përmes të cilit, synojnë dënimin me vd ekje të 38-vjeçarit. Peticioni është firmosur dhe nga qytetarë të shumtë, të cilët të tr onditur nga ngjarja e rëndë, kërkuan varjen e tij në mes të qytetit të Fierit.

Si ndodhi ngjarja?

Mateo Vasiu ashtu si çdo ditë duhej të ishte nisur për në shkollë. 8-vjeçari ndiqte klasën e dytë. Ai nuk kishte shkuar atë ditë, ndërsa ishte parë në lagje teksa shëtiste me biçikletë. Ka qenë nëna e djalit që dha alarmin në lagje se i mituri nuk kishte shkuar në shkollë dhe as në shtëpi.

Pasi kontrolluan në lagje, ajo bashkë me bashkëshortin bënë denoncimin në polici. Pas vëzhgimit të disa kamerave të sigurisë në lagje, u vu re se 8-vjeçari kishte hyrë në banesën e Çalamënit, me biçikletën e këtij të fundit. Më pas, policia zbarkoi në banesën e 38-vjeçarit. Ky i fundit, pasi u mor në pyetje në Polici, pranoi edhe autorësinë e krimit makabër./

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexo edhe:

Close
Back to top button
Close
%d bloggers like this: