Lajme

Kishte zgjedhur Brazilin si strehën e tij! Kush është trafikanti shqiptar i arrestuar në San Paolo (Foto)

Një 45-vjeçar shqiptar është arrestuar nga autoritetet braziliane pak ditë më parë në San Paolo. Bëhet fjalë për shtetasin Shaqir (Hektor) Nikolli, një emër i njohur dhe për drejtësinë shqiptare, i cili kishte zgjedhur kryeqytetin brazilian për të jetuar, teksa akuzohet për t rafik ndërkombëtar d roge.

Mediat braziliane shkruajnë se Policia Federale, nëpërmjet Përfaqësisë Rajonale të Interpolit në Sao Paulo, me bashkëpunimin e DIVECAR/DEIC të 2-të të Policisë Civile të São Paulo, zbuluan dhe arrestuan të mërkurën (20/10), një shtetas shqiptar i kërkuar, pjesëtar i një organizate kriminale të dedikuar për t rafikun ndërkombëtar të d rogës. Shqiptari, tashmë i arrestuar ishte i dënuar me dhjetë vjet b urg nga drejtësia franceze, teksa kërkohej edhe nga Maqedonia e Veriut.

Arrestimi u krye në përputhje me urdhrin e p araburgimit për qëllime ekstradimi të lëshuar nga Gjykata e Lartë Federale, bazuar në përfaqësimin e bërë nga Zyra Qendrore Kombëtare e Interpolit në Brazil.

Tashmë i burgosuri do të qëndrojë në dispozicion të Gjykatës së Lartë të Brazilit, në pritje të procedimit të procesit të ekstradimit. Ndërkohë që në Shqipëri Nikolli, nga Dibra akuzohet për v rasjen e dy personave gjatë g rabitjes së një autobusi në vitin 1996. Në vitin 2002 ai u a rrestua në Vjen, Austri me qëllim ekstradimi drejt vendit tonë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: