Lajme

Kjo është pjesa e detit që po negocion Shqipëria me Greqinë (Harta)

Për herë të parë Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka komentuar hartën e mundshme të marrëveshjes detare mes Shqipërisë dhe Greqisë.

I ftuar në emisionin “Real Story” të gazetarit Sokol Balla, Bushati ka nënvizuar se palët janë ende në negociata, por ka treguar pjesën e detit për të cilën po zhvillohen ato.

“Marrëveshja e Detit është një çështje që është në diskutim jemi në proces negocimi të një pakete të plotë, që do të mbyllnin njëherë e përgjithmonë këtë çështje”, tha ministri.

Bushati është ndalur dhe tek akuzat e opozitës për shitje të detit apo dhe ato të dhënies së drejtës Greqisë të shtrihet në 12 milje.

“Në marrëveshjen e vitit 2009, e cila ishte një marrëveshje fantazmë, nuk është përdorur vija e drejtë por vetëm vija e mesme, një veprim që në pozicionin gjeografik që ka Greqia dhe Shqipëria është e pamundur. Në pikën 139 tregon se arrin mundësinë e detit të brendshëm në parim me ekuidistancën. Parimi është se vija që kufizon palët duhet të jetë e baraslarguar. Teknikisht jemi në lemin e 2009, nëse 2400 km2 merren nga ne ose nga Greqia i bie të përfundojmë në shpiat e njëri tjetrit.”, u shpreh Bushati.

Duke qëndruar tek fqinji ynë jugor shefi i diplomacisë ka komentuar dhe atë qe ka ndodhur në Bularat. Bushati nuk e ka fshehur se Tirana priste një reagim edhe më të qartë nga Athina.

“Qeveria greke është treguar e matur, por ne kemi pritur një distancim më të qartë në lidhje me shfaqjet ekstremiste që ndodhen në ceremoninë e varrimit në Bularat. Nga Greqia nuk ka një zë të vetëm të distancuar nga kjo ngjarje në asnjë media greke, ndërsa media jonë ka qenë më e qartë në raportime, ka pasur raportim për qëndrimet e vendi tonë por dhe nga Greqia. Me duhet te theksoj se ende nuk është mbyllur përfundimisht lista e personave qe iu është ndaluar hyrja ne vendin tone. Ngjarjes se Bularatit nuk i duhet dhënë një sfond etnik, ne kemi pasur sinjalizime për tensione atë ditë. Ndërkohë atë ditë atje ka pasur dhe dy deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, të cilët nuk kanë një qëndrim të distancuar në lidhje me këtë ngjarje, fjala është për 2 Vangjelët.”, tha ministri i Jashtëm

I pyetur lidhur me dekretin e Sandër Lleshaj Bushati u shpreh se ngërcç do të zgjidhet pasi janë ezauruar të gjitha hapat kushtetuese.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close